Przejdź do treści

Ustawienia dostępności

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast
Animacje
Kolory

Tryb ciemny włączony na podstawie ustawień systemowych.
Przejdź do , żeby zmienić ustawienia.

logo-sygnet Politechniki Morskiej w Szczecinie - głowa gryfa, elementy kotwicy i sygnatura PM
Logo ośrodka
Logo oddziału
Certyfikacja telc

Polski O egzaminie

Kto organizuje egzaminy telc?

Egzaminy są organizowane przez akredytowane centra i ośrodki egzaminacyjne uprawnione do przeprowadzania egzaminów telc. 
Politechnika Morska w Szczecinie organizuje egzaminy certyfikatowe telcjako podmiot uprawniony do przeprowadzania tych egzaminów na podstawie przyznanej licencji przez CJO Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie z kwietnia 2024 r.

Kto może zdawać egzamin telc?

Do egzaminu telc mogą przystąpić cudzoziemcy i obywatele polscy na stałe zamieszkali za granicą, niezależnie od tego, czy, gdzie, jak długo i w jaki sposób się przygotowywali.
Do egzaminu telc z języka polskiego jako obcego w grupie dostosowanej do potrzeb osób dorosłych mogą przystąpić osoby, które w dniu egzaminu mają ukończone 18 lat.
Do egzaminu telc z języka polskiego jako obcego mogą przystąpić także osoby w wieku 10 – 17 lat pod warunkiem udzielenia przez rodzica lub opiekuna prawnego pisemnej zgody.

Kiedy egzamin telc uznaje się za zdany?

Na wynik egzaminu składają się rezultaty następujących modułów testowych:
1. Rozumienie ze słuchu/ Rozumienie tekstu pisanego/ Elementy języka.
2. Pisanie.
3. Egzamin ustny.



Moduły testowe „Rozumienie ze słuchu”, „Rozumienie tekstu pisanego” i „Elementy języka” składają się z 59 pytań.
Zdający dostaje jeden punkt za każdą poprawną odpowiedź, może więc zdobyć maksymalnie 59 punktów.
Poziom B1 to wynik od 27 do 42 punktów.
W module „Pisanie” na poziomie B1 należy uzyskać od 7 do 14 punktów.
W części ustnej do osiągnięcia poziomu B1 wymagane jest zdobycie od 35 do 74,5 punktów.
Wszystkie wyniki „powyżej” oznaczają poziom B2, „poniżej” -  A2 (wówczas certyfikat nie jest wydawany).

Kiedy organizowane są egzaminy telc?

Terminy sesji egzaminacyjnych publikowane są na stronie

Po co jest potrzebny certyfikat telc?

Egzamin z języka polskiego telc pozwala na uzyskanie certyfikatu telc GmbH, WBT Weiterbildungs-Testsysteme GmbH (telc), który potwierdza znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B1, w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Certyfikaty językowe telc są oficjalnie uznawane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jako zaświadczenie potwierdzające znajomość języka obcego, przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako dokument zwalniający z egzaminu doktorskiego w zakresie nowożytnego języka obcego (rozporządzenie MNiSzW z dnia 26 września 2016 r.) i w postępowaniu kwalifikacyjnym dla pracowników służb cywilnych (rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2009 r. ) oraz honorowane przez pracodawców jak i uczelnie wyższe w kraju i za granicą.

Z dniem 01.08.2017 r. egzaminy The European Language Certificates – telc zostały wpisane na ministerialną listę kwalifikacji zawodowych nauczycieli jako akredytowane. Tym samym egzaminy z poziomów od B2 do C2 są uznawane w procesie kwalifikacji nauczycieli do wykonywania zawodu, w tym także do nauczania języka obcego.
 
Jeśli ubiegasz się o obywatelstwo polskie, to potrzebujesz wyłącznie certyfikatu państwowego z języka polskiego na poziomie co najmniej B1. Więcej informacji o państwowym egzaminie certyfikatowym z języka polskiego jako obcego.

Jak można otrzymać certyfikat telc?

Certyfikaty telc wydawane są po pomyślnym złożeniu egzaminu w miejscu składania egzaminu (dokument można odebrać osobiście lub poprzez wysyłkę pocztą na adres korespondencyjny). Czas oczekiwania na wyniki i certyfikat wynosi około 6-8 tygodni.
 
Autor: Website Administrator

Przeglądarka Internet Explorer nie jest wspierana

Zalecamy użycie innej przeglądarki, aby poprawnie wyświetlić stronę