Polski Regulamin
Regulamin egzaminu telc z j. polskiego jako obcego + kurs organizacyjny (on-line komplet) na Politechnice Morskiej w Szczecinie
- Politechnika Morska w Szczecinie organizuje egzaminy z języka polskiego jako obcego na podstawie posiadanych uprawnień licencyjnych wynikających z zawartej umowy licencyjnej z dnia 10 kwietnia 2024 r.
- Politechnika Morska w Szczecinie jako akredytowany ośrodek telc, organizuje i przeprowadza egzaminy telc przy pomocy jednostki odpowiedzialnej tj. Maritime English Center Politechnika Morska w Szczecinie (dalej jako: MEC).
- Egzaminy są przeprowadzane w terminach określonych w harmonogramie sesji egzaminacyjnych. Terminy sesji egzaminacyjnych odbywających się w danym roku kalendarzowym dostępne są na stronie https://telc.pm.szczecin.pl/pl/terminy-sesji-egzaminacyjnych/
- Do egzaminu mogą przystąpić osoby zainteresowane, chcące uzyskać dokument potwierdzający posiadany przez nich stopień biegłości języka polskiego jako języka obcego na poziomie B1-B2.
- Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które najpóźniej w dniu egzaminu mają ukończone 18 lat. Przy czym, osoby, które w dniu egzaminu nie mają ukończonych 18 lat, a chcą przystąpić do egzaminu, zobowiązane są do dostarczenia pisemnej zgody na udział w egzaminie, opiekuna prawnego/rodzica.
- Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest prawidłowe wypełnienie i przesłanie elektronicznego formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej https://telc.pm.szczecin.pl/pl/rejestracja/polski/, uiszczenie opłaty za egzamin w wyznaczonym terminie, wskazanym na w/w stronie internetowej, oraz otrzymanie potwierdzenia udziału w egzaminie w ramach obowiązujących limitów miejsc. Wszelkie koszty związane ze zgłoszeniem i przystąpieniem do egzaminu, w tym koszty przelewu, w całości obciążają przystępującego do egzaminu.
- Opłata za przystąpienie do egzaminu wynosi odpowiednio:
a) 990 PLN – w odniesieniu do poziomów B1-B2 (tzw. dual) z języka polskiego;
b) 1390 PLN – w przypadku chęci samodzielnego uczestniczenia w egzaminie (egzamin przeprowadzany dla 1 osoby) lub w przypadku konieczności dostosowania warunków i formy przeprowadzenia egzaminu do specjalnych potrzeb zdrowotnych osoby przystępującej do egzaminu, o których mowa w ust. 16, niezależnie od poziomu zdawanego egzaminu. - Liczba miejsc dla osób przystępujących do egzaminu jest ograniczona.
- Formularz zgłoszeniowy, o którym mowa w ust. 6 aktywny jest do momentu wyczerpania limitu miejsc, o którym mowa w ust. 8. Wysłanie formularza nie jest jednoznaczne z rejestracją i udziałem w egzaminie.
- Osoby zgłaszające chęć przystąpienia do egzaminu ponoszą pełną odpowiedzialność za prawdziwość i poprawność danych podanych w formularzu zgłoszeniowym. Dane te są podstawą do wystawienia certyfikatu po zdanym egzaminie.
- Wpłaty od osób, które nie otrzymały informacji o wpisaniu na listę osób przystępujących do egzaminu (potwierdzenia udziału w egzaminie w ramach obowiązujących limitów miejsc) nie będą przyjmowane i nie będą brały udziału w egzaminie – osoby te dostaną zwrot uiszczonej kwoty na rachunek bankowy, z którego została dokonana opłata, po potrąceniu kosztów wykonania przelewu.
- Proces rejestracji na egzamin uznaje się za skutecznie zakończony po zaksięgowaniu opłaty za egzamin na wskazanym rachunku bankowym MEC oraz otrzymaniu potwierdzenia udziału w egzaminie w ramach obowiązujących limitów miejsc. Dostęp do platformy e-learningowej Moodle z krótkim kursem organizacyjnym zdający otrzymają po zakończeniu rejestracji na adres mailowy, podany w formularzu zgłoszeniowym.
- Po skutecznym zakończeniu procesu rejestracji, o którym mowa w ust. 12, nie ma możliwości dokonania zmiany miejsca, terminu lub poziomu egzaminu.
- Egzaminy są organizowane w danej sesji egzaminacyjnej pod warunkiem zgłoszenia się wymaganej minimalnej liczby kandydatów – 2 osób (z wyłączeniem egzaminów o charakterze indywidualnym). Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu egzaminu w danym terminie, wobec mniejszej niż wymagana liczby osób chcących przystąpić do egzaminu, podejmuje dyrektor MEC.
- W przypadku odwołania egzaminu przez MEC, w szczególności w sytuacji braku zgłoszenia się wymaganej minimalnej liczby kandydatów, osoby chcące przystąpić do egzaminu, które uiściły odpowiednie opłaty, otrzymują ich zwrot na konto, z którego dokonano opłaty za egzamin.
- Osoby, których udział w egzaminie wymaga dostosowania warunków i formy przeprowadzenia egzaminu do ich specjalnych potrzeb zdrowotnych i chcące skorzystać z tych udogodnień, winny złożyć stosowny wniosek w MEC, nie później niż w terminie 45 dni przed planowaną datą egzaminu, a w przypadku chęci skorzystania z udogodnień i dostosowań związanych z dysfunkcją wzroku nie później niż w terminie 120 dni przed planowaną datą egzaminu. Osoby, o których mowa w zdaniu poprzednim zobowiązane są załączyć do w/w wniosku kopię aktualnego orzeczenia komisji lekarskiej o niepełnosprawności lub zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się, wydane nie wcześniej niż 12 miesięcy przed planowaną datą egzaminu. Dokumenty powinny być sporządzone w języku niemieckim lub angielskim lub, w przypadku dokumentu sporządzonego w innym języku aniżeli w/w, należy go złożyć w języku oryginalnym wraz z tłumaczeniem na jeden z w/w języków sporządzonym przez tłumacza przysięgłego. Wskazane powyżej dokumenty należy okazać w oryginale. Egzaminy z dostosowaniami mają zawsze charakter indywidualny.
- Osoby przystępujące do egzaminu powinni stawić się w miejscu przeprowadzania egzaminu nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem egzaminu.
- Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest okazanie ważnego dokumentu ze zdjęciem tj. paszportu lub dowodu osobistego.
- Egzamin składa się z części pisemnej oraz ustnej. Część pisemną stanowi test zawierający pytania jednokrotnego wyboru, gdzie spośród kilku prezentowanych propozycji odpowiedzi należy wskazać jedną prawidłową (test typu A, B, C, D) i trwa od 2 do 3 godzin zegarowych, zależnie od poziomu. W części ustnej egzaminu osoby przystępujące do egzaminu biorą udział w parach, a egzamin trwa od ok. 16 do 20 minut. W przypadku nieparzystej liczby osób przystępujących do egzaminu, w części ustnej z osobą przystępującą do egzaminu, która nie posiada pary uczestniczy egzaminator, z którym osoba ta na potrzeby egzamin tworzy parę. Na część pisemną osoby przystępujące do egzaminu zobowiązane są zapewnić i posiadać miękkie ołówki, gumki oraz temperówki – część pisemna egzaminu (test) winna być wypełniana wyłącznie ołówkiem.
- Osoby przystępujące do egzaminu nie mogą wnosić do pomieszczenia/sali, w której odbywa się egzamin jedzenia, materiałów pomocniczych (w szczególności książek, notatek, opracowań itp.) oraz urządzeń służących do przekazu, odbioru, rejestracji obrazów i dźwięków lub informacji (w szczególności telefonów, tabletów, komputerów, inteligentnych zegarków, słuchawek itp.).
- Koordynator sesji egzaminacyjnej przerywa i unieważnia zdającemu egzamin w przypadku:
1) wniesienia przez osobę przystępującą do egzaminu do pomieszczenia, w którym odbywa się egzamin, materiałów pomocniczych oraz urządzeń służących do przekazu, odbioru lub rejestracji obrazów, dźwięków lub informacji, o których mowa w ust. 20;
2) komunikowania się zdającego z innymi zdającymi;
3) zakłócania przez zdającego przebiegu egzaminu. - W przypadku o którym mowa w ust. 21 opłata za egzamin nie podlega zwrotowi.
- Po przekazaniu wyników egzaminu Politechnice Morskiej w Szczecinie przez telc, MEC informuje osoby przystępujące do egzaminu, drogą mailową o wynikach egzaminu. Certyfikat znajomości języka polskiego na określonym poziomie (B1 lub B2) należy odebrać osobiście w MEC, będącym Centrum Egzaminacyjnym telc, przy ul. Wały Chrobrego 1-2; 70-500 Szczecin, potwierdzając pisemnie jego odbiór. Istnieje możliwość wysłania certyfikatu pocztą tradycyjną, za potwierdzeniem odbioru, na adres podany przez osobę przystępującą do egzaminu. Wyrażając zgodę na wysyłkę certyfikatu telc za pośrednictwem poczty tradycyjnej, osoba przystępująca bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualne zaginięcie przesyłki, jej uszkodzenie itp. Koszty związane z przesłaniem certyfikatu za pośrednictwem poczty tradycyjnej ponosi w całości osoba przystępująca do egzaminu.
- Osoba przystępująca do egzaminu, która uzyska z niego wynik pozytywny otrzyma certyfikat znajomości języka obcego na określonym poziomie. Osoba przystępująca do egzaminu, która nie uzyska pozytywnego wyniku z egzaminu otrzyma raport wyników. Możliwe jest uzyskanie duplikatu certyfikatu w terminie 10 lat od wystawienia certyfikatu lub arkusza wyników złożeniu wniosku poprzez stronę www.telc.net i uiszczeniu odpowiedniej opłaty.
- Osoba przystępująca do egzaminu po otrzymaniu jego wyników ma prawo złożyć wniosek o ich weryfikację w terminie 6 tygodni od wystawienia certyfikatu lub arkusza wyników, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, za pośrednictwem strony www.telc.net.
- Osoba przystępująca do egzaminu, która nie wzięła w nim udziału z przyczyn niezależnych od Politechniki Morskiej w Szczecinie lub MEC, ma prawo do uzyskania zwrotu odpowiedniej części opłaty za egzamin, pod warunkiem złożenia pisemnego wniosku o zwrot opłaty z zachowaniem niżej wskazanych terminów:
a) wcześniej niż 45 dni przed planowaną datą egzaminu - zwrot w wysokości 100% opłaty za egzamin,
b) pomiędzy 45 a 31 dniem przed planowaną datą egzaminu - zwrot w wysokości 60% opłaty za egzamin. - Uiszczona przez osobę przystępującą do egzaminu opłata za egzamin nie podlega zwrotowi w przypadku zgłoszenia przez osobę przystępującą do egzaminu rezygnacji z przystąpienia do egzaminu w terminie krótszym niż 31 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia egzaminu oraz w przypadku rejestracji na egzamin o charakterze indywidualnym.
- Złożenie formularza zgłoszeniowego oraz uiszczenie opłaty za egzamin jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przystąpienie do egzaminu oraz zapoznaniem się i akceptacją treści niniejszego Regulaminu oraz Regulaminu Egzaminacyjnego telc dostępnego na stronie internetowej https://www.telc.net oraz zobowiązaniem do przestrzegania ich postanowień.
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie zastosowanie znajdują odpowiednie przepisy powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności kodeksu cywilnego.
Regulamin Egzaminów telc